شهيد بزرگوار محمد سام نژاد كروكي فرزند غلامحسين به سال 1343 در خانواده اي مذهبي در منطقه كروك از توابع شهرستان بم به دنيا آمد. وي در سال 1359 در شركت ملي صنايع مس ايران استخدام و در واحد پالايشگاه مجتمع مس سرچشمه مشغول به كار شد. او كه تجاوزات آشكار دشمن بعثي و حمايتهاي همه جانبه استكبار جهاني را برضد ارزشهاي والاي انقلاب اسلامي و كشور تاب نمي آورد به همراه گروه عظيمي از بسيجيان جان بر كف استان كرمان در تاريخ 4/8/1364 به جبهه هاي نبرد اعزام شد و درتاريخ 20/10/1364 در هورالعظيم شربت گواراي شهادت را سركشيد و به لقاء الله پيوست .

فرازهايي از وصيت نامه شهيد محمد سام نژاد

بسم رب الصادقين

بكوشيد كه يا خط سرخ حسين (ع) را برگزينيد و يا زينب وار يزيديان را رسوا كنيد و بدانيد پيروزيد كه اثري از ظلم نماند. برادران و خواهران! امر به معروف و نهي از منكر را هميشه به ياد داشته باشيد و به حد عمل برسانيد . رهبر عزيزمان را تنها نگذاريد و هميشه از او پيروي كنيد.

در پايان، خداوند صبر و استقامت به شما عطا كند تا فرزندانتان را به راه اسلام و صراط مستقيم راهنمايي كنيد.

شهيد محمد سام نژاد از زبان آقاي سام نژاد همسنگر و پسر عموي ايشان

شهيد سام نژاد در انبار پالايشگاه كار مي كرد. آدم بسيار خوب و جا افتاده اي بود. علاقه وافري به جبهه و خصوصاً خط مقدم جبهه داشت و قبل از اينكه به استخدام شركت در آيد متجاوز از ده بار از شهر بم به جبهه اعزام شده بود . بعد از اينكه به استخدام شركت مس در آمد پنج يا شش ماه كار كرد و داوطلبانه به جبهه رفت . مي گفت اين راهي است كه من مي روم و ميدانم كه بازگشتي نخواهد داشت . او از قبل مي دانست كه شهيد خواهد شد. من و ايشان با هم به جبهه اعزام شديم چون كار ماه تخصصي بود ، براي لوله كشي و پمپاژ آب از ما استفاده مي شد. اما او اصرار كرد كه به خط مقدم برود و من نيز با او همراه شدم . در زمان آموزش با هم بوديم و بعد او به عنوان تيربارچي مشغول به كار شد. هورالعظيم منطقه اي بود كه در آنجا سنگر كمين داشتيم. دور تا دور را آب فرا گرفته بود و ما در مرز آبي بوديم . حدود 90 كيلومتر پشت سر مان آب بود تا دشمن بتواند به راحتي به منطقه نفوذ كند. ايشان در سنگر شماره يك بود و من در شماره دو تنها وسيله ارتباطي ما تلفن بود. 45 روز در كمين بوديم و ايشان بعد از يك و نيم ماه آموزش و تقريباً دو ماه تلاش بي وقفه در تك دشمن به شهادت رسيد.