شهيد ابوالقاسم دوست قرين فرزند اصغر به سال 1334 در تهران تولد يافت . اين شهيد والامقام كه در خانواده اي آگاه و مذهبي پرورش ياقته و از نزديك با تفكرات و مبارزات معمار كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (ره) آشنا بود. قبل و بعد از پيروزي انقلاب براي حفظ دست آوردهاي حكومت اسلامي تلاش و مجاهدتهاي فراوان كرد. شهيد دوست قرين سال 1356 به استخدام شركت ملي صنايع مس ايران در آمد و در دفتر مركزي شركت در تهران مشغول به كار گرديد و تا رده هاي بالاي مديريتي (مشاور مالي مديريت عامل) پيش رفت . اما پستهاي دنيايي مانع از حضور او در جبهه هاي نبرد و اداي تكليف الهي نشد و پس از بارها حضور در جبهه سرانجام در تاريخ 23/3/1367 در واپسين روزهاي جنگ به درجه رفيع شهادت نائل آمد و به ديدار معبود شتافت . حسينه ، زينب ، فاطمه و محمد چهار يادگار ارزشمند اين شهيد والامقامند.

فرازهايي از وصيت نامه شهيد ابوالقاسم دوست قرين

عزيزان من وصيت مي كنم شما را به ايمان و تقوي كه از اهم موضوعات است و بدانيد اسلام عزيز و محبت اهل بيت عصمت و طهارت كه دليل بر معرفت الله است ، خيلي مهم است كه اگر در راه آن ما خيلي چيزهايمان را از دست بدهيم در واقع چيزي نداده ايم كه اسلام و قرآن از همه چيز بالاتر است ، بايد عرض كنم كه اگر از من يك نفسي باقي بماند نمي گذارم كه بر سر زن و بچه هايمان بمب و موشك بريزند من نمي توانم زنده باشم و جبهه نيايم و اين معلونها هر چه مي خواهند با ما بكنند. بمب شيميايي بر سركودكان يك روزه و زنان تاره فارغ شده بريزند . دومين عامل آمدن به جبهه كه
قوي تر از عامل اول بود كه ديگر حس مي كردم بايستي تغذيه روحي شوم.

بايستي بروم در ميان بچه هايي كه رفتار و كردار و احوالشان قلب را جلاء مي دهد و زنگار زشتي را از آن مي زدايد و شفاف مي كند و پرده حجاب را كنار مي زند و هر چه ناديدني است آن بيني ... و آن لحظه هاي شيرين گذشته مرا به دنبال مي كشيد.

خلاصه كلام: من لذت يك شب مناجات شب حمله را با همه لذتهاي دنيا و آخرت عوض نميكنم . و اما همسر و فرزندانم : پيرو راه حسين (ع) و زينب كبري (س) باشيد كه تنها راه صلاح است و بدانيد خداوند با شماست و من شما را بخدا مي سپارم .