کد خبر: 726/ ٢٣:٥٥ - سه شنبه ١٠ مهر ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 726
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
مدیرعامل شرکت مس در همایش «چشم‌انداز فلزات غیرآهنی ایران»:
آینده‌ای درخشان پیش روی شرکت مس است
 
مدیرعامل شرکت مس گفت: شرکت مس به‌عنوان مهم‌ترین بازیگر صنعت مس در ایران و خاورمیانه در حال تبدیل‌شدن به یکی از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده مس در جهان است که امیدواریم در افق چشم‌انداز 1404 به هدف قرار گرفتن در ده شرکت بزرگ دنیا دست یابیم.

 

به گزارش مس پرس، مهندس محمدرضا بنی‌اسدی‌راد مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در همایش «چشم‌انداز فلزات غیر آهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار» ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این همایش به‌ویژه کمیته راهبری و گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد گفت: درحالی‌که اکثر نگاه‌های صنایع فلزی و معدنی در کشور بر زنجیره فولاد متمرکز است و مجامع و نشست‌های مختلفی نیز در این خصوص تشکیل می‌شود تاکنون فلزات غیر آهنی به این میزان مورد توجه نبوده‌اند.
وی افزود: برگزاری اولین همایش فلزات غیر آهنی در کشور در سال حمایت از کالای ایرانی را باید به فال نیک گرفت؛ چراکه فلزات پایه‌ای نظیر مس، آلومینیوم، سرب، نیکل،  قلع، روی و طلا همانند فولاد و زنجیره‌اش نقش بسیار مهمی در بازارهای جهانی ایفا می‌کنند. امیدوارم با تداوم برگزاری این‌چنین همایش‌هایی بتوانیم چشم‌اندازهای روشن‌تری را برای این فلزات ترسیم نماییم و با هدف‌گذاری‌های مناسب جایگاه واقعی را در حوزه فلزات اساسی در سطح جهانی به ارمغان آوریم.


عزم جدی شرکت مس برای شتاب بخشیدن به طرح‌های توسعه‌‌ای
مهندس بنی‌اسدی‌راد با بیان این‌که امروز تولید معدنی مس در جهان به بیش از 20 میلیون تن رسیده است گفت: دستیابی به تولید 296 هزار تن مس محتوی در سال 96 رکورد بی‌سابقه‌ای در طول تاریخ شرکت بوده است و با توجه به عملکرد 55 درصدی شش‌ماه نخست که تولید 153 هزار تن مس محتوی بوده است امیدواریم رکورد سال گذشته را بهبود ببخشیم.
مدیرعامل شرکت مس با اشاره به ذخایر بالای مس در ایران گفت: به دنبال آن هستیم تا با جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی بهره‌برداری از معادن مس کشور را افزایش دهیم.
وی با تأکید بر آمادگی همه‌جانبه شرکت مس برای مقابله با تهدیدات پیش‌روی شرکت مس گفت: همکاران ما پیش از آغاز تحریم‌ها راهکارهای عملی را برای مقابله با تهدیداتی که پیش روی این شرکت است بررسی کرده و کارگروه‌هایی برای این منظور تشکیل داده‌اند.
وی تصریح کرد: افزایش بهینه در تولید با تکیه بر توان داخلی، تقویت بومی‌سازی و زیرساخت‌ها و پیگیری‌های قدرتمندانه طرح‌های توسعه‌ای و تبدیل‌شدن به صنعت سبز محورهای اساسی شرکت مس برای مقابله با چالش‌های موجود است که این موارد در سال جاری با حداکثر توان پیگیری خواهند شد.
مهندس بنی‌اسدی‌راد با اشاره به شرایط خوب شرکت مس در سال جاری گفت: در همین وضعیت تحریم‌ها در نیمه نخست سال 97 به کمک خانواده بزرگ مس نه‌تنها برنامه‌های تولید شرکت در سه مجتمع سرچشمه، سونگون و شهربابک تحقق یافته‌اند بلکه در این زمینه رکوردهای خوبی نیز برای شرکت ثبت شده است. ازجمله تولید بیش از 114 هزار تن کاتد که در شهریورماه به 20 هزار تن و در نیمه دوم پیش‌بینی 21 هزار تن کاتد در ماه را داریم.
مدیرعامل شرکت مس با اشاره به تولید بیش از 597 تن کنسانتره با عیار 24/78 در نیمه نخست سال جاری که نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش یافته است اظهار داشت: همه این موارد نشان از رشد تولید در شرکت و عزم جدی برای شتاب بخشیدن به طرح‌های توسعه‌ای برای تولید کنسانتره است که رسیدن به تولید 400 هزار تن مس محتوی جهت تکمیل زنجیره تولید در برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده است.

افزایش سرمایه راهی برای توسعه ماندگار
مدیرعامل شرکت مس در ادامه در خصوص طرح‌های توسعه شرکت مس، عنوان کرد: بحث توسعه در شرکت ملی مس با توجه به برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده است و در این راستا شرکت مس باید به تولید 400 هزار تن مس محتوی معدنی برسد و با نگاه به چشم‌انداز 1404 باید توسعه وسیعی داشته باشد.
وی درباره وضعیت تأمین مالی طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس گفت: با توجه به برآوردی که شده بود البته (با ارز 4200 تومانی) 19 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز بوده است. برای تکمیل این زنجیره بخشی از آن از منابع داخلی و بخشی از منابع خارجی تأمین می‌شود.
وی افزود: تاکنون سه هزار میلیارد تومان هزینه شده و 16 هزار میلیارد تومان موردنیاز است که برای رسیدن به برنامه ششم توسعه به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستیم.
مهندس بنی‌اسدی‌راد تصریح کرد: قرار بود مبلغ 250 میلیون یورو از بانک دانمارکی به‌صورت فاینانس وام گرفته شود که به‌دلیل تحریم‌ها کلاً منتفی شد و بیمه‌ای که قرار بود این پول را تضمین کند انصراف داد. درنتیجه فقط به منابع داخلی دسترسی داشتیم که طبعاً بانک‌ها یکی از آن‌ها هستند که به‌دلیل عدم توافق بر سر بهره وام موفق به دریافت آن نشدیم.
مدیرعامل شرکت مس ادامه داد: یکی دیگر از راه‌های ما افزایش سرمایه شرکت است که با کسب موافقت سهامداران محترم به دنبال تحقق آن هستیم.
مهندس بنی‌اسدی‌راد  با اشاره به سیاست‌های جدید شرکت مس در حوزه فعال‌سازی معادن کوچک گفت: بیشترین ارزش‌افزوده در صنعت مس در تولید کنسانتره است و سرمایه‌ هر چه به سمت معدن بیاید ارزش‌افزوده بیشتری دارد.
وی تصریح کرد: ما در این راستا توسعه معادن کوچک را در سال جاری هدف قرار می‌دهیم. کسانی که مشتاق سرمایه‌گذاری هستند می‌توانند در این معادن سرمایه‌گذاری کنند. شرکت مس به‌صورت تضمینی برای خرید کنسانتره اعلام آمادگی می‌کند؛ بنابراین هدف ما این است که معادن کوچک را با سرمایه‌گذاری‌های خرد رونق بدهیم.

مدیرعامل شرکت در پایان به وضعیت تولید شرکت مس در سال جاری اشاره کرد و گفت: شرکت ملی مس در نیمه نخست سال جاری، 115 هزار تن کاتد تولید کرد که 60 هزار تن این تولید در بازار داخل عرضه‌شده است.
وی افزود: در مدت یادشده با هدف تأمین نیاز داخلی، صادرات محصولات جانبی مس به صفر کاهش یافته است.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1398 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته