کد خبر: 823/ ١١:٢٦ - شنبه ٦ مرداد ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 823
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس خبر داد
رشد 239 درصدی فروش کاتد در سه‌ماهه نخست سال جاری
 
«بهروز رحمتی» مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس گفت: به‌رغم فضای کلی حاکم بر اقتصاد جهانی به‌خاطر درگیری تعرفه‌ای بین امریکا و سایر قدرت‌های اقتصادی ازجمله اتحادیه اروپا و چین، چشم‌انداز «فملی» بدون‌شک مثبت ارزیابی می‌شود.

به گزارش نيسيكو به نقل از مس پرس، رحمتی با اعلام این خبر گفت: در سه‌ماهه نخست سال جاری شرکت مس موفق به تولید 313 هزار 800 تن کنسانتره مس و 53 هزار 200 تن کاتد مس شد که این میزان تولید در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب نشان‌دهنده رشد 10درصدی و 50 درصدی تولید این دو محصول اصلی تولیدی شرکت است.

وی با تأکید بر این‌که تاکنون موفق به تحقق برنامه‌های تولیدی شرکت مس شده‌ایم درباره میزان فروش کاتد مس شرکت گفت: در این بازه زمانی درآمد شرکت مس از فروش کاتد 1880 میلیارد تومان بود که ازنظر تناژ فروش نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 148 درصدی (از 25 هزار تن به 62 هزار تن افزایش) را تجربه کرده است.

رحمتی افزود: افزایش درآمد شرکت مس به دلیل رشد قیمت جهانی مس و همچنین رشد تولید کاتد شرکت مس طی سه‌ماهه نخست سال جاری بوده است که پیش‌بینی می‌شود رکورد تولید مس کاتدی شرکت ملی صنایع مس ایران طی پنج سال گذشته، در پایان سال جاری شکسته شود که خبر بسیار خوبی برای سهامداران محترم شرکت خواهد بود.

مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس در ادامه با اشاره به صورت‌های مالی منتشرشده شرکت مس در کدال برای سه‌ماهه نخست سال جاری درباره درآمدهای عملیاتی به‌دست‌آمده شرکت مس در این بازه زمانی بیان کرد: درآمدهای عملیاتی (فروش) شرکت مس 2631میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد 70 درصدی برخوردار شده است. شرکت مس در سه‌ماهه نخست سال 96 به میزان 1540 میلیارد تومان فروش داشته است.

به گفته رحمتی بررسی صورت‌های مالی شرکت مس در حوزه سود عملیاتی شرکت مس نیز نشان‌دهنده این است که شرکت مس در سه‌ماهه نخست سال جاری 1172 میلیارد تومان سود عملیاتی داشته است که در مقایسه با سود عملیانی 459 میلیارد تومانی شرکت مس در سه‌ماهه نخست سال 96 از رشد 155 درصدی برخوردار شده است.

وی با بیان این‌که در این بازه زمانی در حوزه هزینه‌های مالی شرکت مس نیز شاهد بهبود شرایط با کاهش 95 درصدی هزینه‌های این حوزه هستیم ادامه داد: هزینه‌های مالی شرکت مس از حدود 13 میلیارد تومان در سه‌ماهه نخست سال 96 به حدود 600 میلیون تومان در سه‌ماهه نخست سال جاری کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده عزم جدی مسئولان شرکت در راستای کاهش قیمت تمام‌شده (Opex) و کاهش هزینه‌های شرکت است.

مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس به سود خالص شرکت مس در سه‌ماهه نخست سال جاری اشاره کرد و گفت: سود خالص شرکت مس از 454 میلیارد تومان در سه‌ماهه نخست سال 96 به 1147میلیارد تومان در سه‌ماهه نخست سال جاری رسیده است که معادل 153درصد افزایش در این حوزه نشان می‌دهد.

رحمتی با بیان این‌که با در نظر گرفتن شرایط تولید و فروش شرکت مس در سه‌ماهه نخست سال جاری و همچنین افزایش قیمت‌های جهانی مس موفق به تحقق سود 19 تومانی شرکت مس برای این بازه زمانی شده‌‌ایم گفت: این میزان سود عدد بسیار خوبی برای سهامداران شرکت مس است چراکه در مقایسه با EPSمحقق شده در مدت مشابه سال گذشته که 76ریال بوده است افزایشی در حدود 155 درصد را نشان می‌دهد.

سهامداران چه تصمیمی بگیرند؟

رحمتی در ادامه در پاسخ به این پرسش که در شرایط کنونی سهامداران چه تصمیمی باید بگیرند چرا که با کاهش قیمت‌های جهانی مس و به‌تبع آن کاهش قیمت فملی در بورس که از 10 روز پیش آغاز شده است گمانه‌زنی‌ها و شایعاتی درباره سودآوری شرکت مس و تحقق EPSشرکت در سال جاری به وجود آمده است گفت: عموماً بورس محمل ایجاد شایعات مختلف یا اخبار غیررسمی است. ولی آنچه مسلم است این است که فعالان بازار سرمایه به‌رغم تأثیرپذیری بورس از شایعات، باید از تحلیل‌های حرفه‌ای برای بررسی چشم‌انداز بلندمدت و کوتاه‌مدت بورس استفاده کنند.

وی افزود: هم‌اکنون شاهد نشانه‌هایی جدی همچون عرضه زیاد یا کاهش شدید رشد اقتصادی چین برای تهدید قیمت جهانی مس در بلندمدت نیستیم به‌علاوه این‌که بیشتر پیش‌بینی‌های مؤسسات مالی بر افزایش قیمت جهانی مس تا 2020 تأکید دارند.

رحمتی تأکید کرد: در شرایط کنونی تهدیدی که دولت امریکا هرازگاهی برای اقتصاد دنیا ایجاد کرده است مهم‌ترین دلیل توقف قیمت جهانی مس در کانال 6000 دلاری است؛ بنابراین امید بسیار زیادی می‌رود با اصلاح مناسبات بین‌المللی و مقاومت سایر قدرت‌های اقتصادی جهان در برابر زیاده‌خواهی دولتمردان آمریکا، درنهایت تعادل مناسبی در فضای اقتصاد بین‌الملل به وجود بیاید و درنتیجه شاهد تداوم رشد اقتصادی دنیا که منجر به مصرف بیشتر مس و افزایش قیمت‌های جهانی مس خواهد شد باشیم و با اوج‌گیری بیشتر قیمت‌ها موجبات افزایش سودآوری شرکت مس و مسرت سهامداران محترم شرکت را فراهم کنیم.

رحمتی تصریح کرد: جدای از این مسائل بررسی میزان فروش شرکت ملی صنایع مس ایران طی 10سال گذشته نشان می‌دهد که فروش شرکت به‌طور متوسط سالیانه در حدود دو میلیارد دلار بوده است که از این میزان به‌طور متوسط حدود 42درصد سود خالص شرکت بوده است. بنابراین سهام شرکت مس چه در دوران تحریم چه در شرایط غیر تحریم توانسته شرایط سودآوری خود را حفظ کند و بازدهی خوبی نصیب سهامداران کند.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون انسجام خوبی در ساختار مدیریتی شرکت مس وجود دارد گفت: در شرایط کنونی رویکرد شرکت مس تلاش برای تحقق برنامه‌های توسعه‌ای شرکت در افق برنامه ششم توسعه و افزایش ظرفیت تولید در راستای برنامه چشم انداز 20 ساله کشوراست.

به گفته رحمتی سهامداران نباید نگران سرمایه خود در فملی باشند؛ چراکه من‌حیث‌المجموع شرایط شرکت مس از همه نظر خوب است و با مجوزهایی که برای افزایش سرمایه حدود 50 درصدی در حال اخذ کردن آن از سازمان بورس هستیم آینده شرکت مس برای سه چهار سال آینده از منظر توسعه و تأمین مالی تضمین‌ شده است.

مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس با بیان این‌که شرایط کنونی به خاطر افزایش جنگ تجاری یکی از حساس‌ترین برهه‌های زمانی برای کسانی است که می‌خواهند سرمایه‌شان را وارد بازار بورس کنند به سهامداران و خریداران جدیدالورود به بازار سهام توصیه کرد: لزوم هوشیاری سرمایه‌گذاران در این شرایط باید چند برابر شود و به‌شدت از تصمیم‌گیری‌های هیجانی خودداری کنند و شخصاً بدون مطالعه و صرفاً بر اساس شایعات بازار، به خرید سهام اقدام نکنند و از طریق مشاوره شرکت‌هایی که در این فضا فعالیت می‌کنند یا عضویت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نسبت به خرید سهام اقدام کنند تا متضرر نشوند.

وی افزود: برای خرید سهام در این شرایط حتماً نیاز است که به لحاظ فاندامنتال سهمی را که خواهان خریدش هستند بررسی کنند و بودجه شرکت موردنظر برای سال جاری و برنامه‌های توسعه آتی را مشاهده کنند تا تصمیم‌گیری درستی در این زمینه انجام دهند. در این راستا بدون شک، سهام فملی در قیمت‌های کنونی می‌تواند یکی از برترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار بورس ایران به‌ویژه برای سهامداران جدیدالورود باشد.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1398 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته